Badanie nasienia ile kosztuje

Badanie płodności u ludzi polega przede ludziom na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest obowiązkowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wypływają z jąder i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno odbyć się badanie?Badanie to powinno się dokonać w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je dokonać i po różnego typu urazach w ziemi krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do badania muszą stać wykonane określone standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać nabyta w terminie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a także nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna i zostać dostarczona w umiejętny rodzaj.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich żywotność i ruchliwość). Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn stosuje się także różnego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą stanowić także wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje wówczas tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono pomoc tworzenia się przeciwciał z plemnikiem. Musi stanowić ich naprawdę dużo wiele, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i nowego sposobu infekcje. W zamysłu ich wykluczenia budowane są badania mikrobiologiczne.